Biblioteka

Witamy na stronach szkolnej

Biblioteki!

Regulamin biblioteki

Regulamin udostępniania podręczników dla uczniów klas IV

Regulamin udostępniania podręczników „Nasz elementarz”"Jak powstaje książka"
W czwartek, 18.05.2017 r. klasy 2e i 2f brały udział w spotkaniu z panią Barbarą Szelągowską – autorką książek dla dzieci oraz z panią Moniką Jędrychowską – ilustratorką. W trakcie spotkania uczniowie zapoznali się z procesem powstawania książki – od pomysłu, poprzez druk do sprzedaży w księgarni. Ilustratorka przedstawiła kolejne etapy przygotowywania ilustracji, począwszy od szkicu, obróbki komputerowej do druku. Na zakończenie dzieci otrzymały książkę pt. " Kasia, Daniel i Szczęściarz na tropie", z podpisami obu pań.


Dnia, 18.05.2017 r. na spotkanie z oddziałami przedszkolnymi (a, b, c, d) przyjechały panie Barbara Szelągowska – autorka oraz Monika Jędrychowska – ilustratorka książek. Na zajęciach dzieci poznały znaczenie słów związanych z książką: pisarz, ilustrator, drukarnia, księgarnia oraz utrwalały zasady poszanowania książek. Przez całą lekcję uczniom towarzyszyła trzymetrowa, kolorowa stonoga Jadzia, która wywołała wśród nich wiele radości.


150 lat to wcale nie tak dużo, pod warunkiem, że jest się mieszkańcem planety Uran. Tyle właśnie ma Wojtek, który stamtąd przyleciał na Ziemię. Dowiedzieli się tego uczniowie klas 2m i 2k na spotkaniu z panią Agnieszką Dydycz, autorką książki pt. "Wojtek z planety Uran". Wszyscy gościli w bibliotece szkolnej w dniach 24 i 27 kwietnia 2017 roku.


21 kwietnia 2017 r. w naszej bibliotece uczniowie klasy 3i i 2j spotkali się z panią Grażyną Adamowicz-Grzyb. Gość opowiadał o niewątpliwie ciekawej, ale nie zawsze łatwej pracy na planie filmowym. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak powstają filmy, jacy ludzie je tworzą i co każdy z nich robi, żeby powstał film.
20.04.2017 r. klasa 2k udała się w podróż do Australii, aby przyjrzeć się sztuce aborygeńskiej. Należy ona do jednej z najstarszych praktykowanych form sztuki i związana jest ściśle z religijnymi obrzędami tego ludu. Na warsztatach uczniowie ozdobili przygotowane bumerangi techniką kropkowania, którą po dzień dzisiejszy posługują się rdzenni Australijczycy.


8 marca 2017 roku uczniowie klasy 3d uczestniczyli w zajęciach , podczas których przenieśli się do świata starożytnych Inków. Poznali ich sztukę, muzykę i kulturę . Z podróży przywieźli ze sobą własnoręcznie wykonane instrumenty.„W zaczarowanym świecie książek czyli pierwsza wizyta w bibliotece”
Przyjęcie w poczet czytelników biblioteki szkolnej zawsze wzbudza wśród najmłodszych uczniów duże emocje. Zanim jednak nastąpi uroczyste pasowanie na czytelnika, uczniowie zapoznawani są w regulaminem biblioteki i księgozbiorem, biorą udział w zabawach przygotowanym specjalnie na tę okazję przez nauczycieli bibliotekarzy.


Na przełomie stycznia i lutego, za pośrednictwem biblioteki szkolnej klasy: 2b, 2m,i 2g wybrały się na koncerty muzyczne. Spotkania odbywały się w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej na Starym Mieście, w ramach cyklu pt. " Poranki Muzyczne".Uczniowie poznali utwory kompozytorów poszczególnych epok, pogłębili wiedzę na temat instrumentów muzycznych, i ich możliwości technicznych i wykonawczych.


25 stycznia klasa 2f uczestniczyła w warsztatach "Odkrywamy skarby króla Tutanchamona". Władca ten był jednym z najbardziej znanych egipskich faraonów. Jego życie, jak też historia Egiptu, nie przestaje frapować badaczy po dzień dzisiejszy. Na zajęciach uczniowie przenieśli się w ten fascynujący i wciąż pełen tajemnic świat.O tym co widzimy, gdy spojrzymy prosto w słońce mogli sie przekonać uczniowie klasy 2e. Warsztaty w oparciu o sztukę Władysława Strzemińskiego poprowadziły panie Monika i Emilia z biblioteki przy ul. Meksykańskiej. Pod ich czujnym okiem 19.01.2017 r. powstał wspaniały witraż.
Spotkanie autorskie 5 grudnia.
Spotkanie z panią Agnieszką Frączek, która swoją twórczością zdobywa serca czytelników w każdym wieku. Miła atmosfera, wesoła zabawa i pełne humoru wiersze na długo pozostaną w pamięci uczniów klas 2i, 2l, 2ł.7.12.2016 r. odbyło się spotkanie z p. Małgorzatą Strzałkowską, autorką cenioną nie tylko za znakomite teksty, ale również za wyjątkowe ilustracje wykonywane techniką kolażu.


22.11.2016 r. odbyło się spotkanie z p. Wojciechem Letki, pisarzem znanym przede wszystkim z twórczości dla dzieci (słuchowiska), nagrodzodzonego za nią wieloma nagrodami w kraju i za granicą. Zajęcia odbyły się w oparciu o najnowszą książkę autora "Bazyliszka, i nie tylko, historia prawdziwa".


19.11.2016 r. w Bibliotece na Woli m.st. Warszawa odbyły się warsztaty teatralne " Chcecie bajki – oto bajka". Uczniowie klasy 4d mieli okazję napisać własną bajkę, wcielić się w aktorów i zaprezentować przed publicznością. W tym wyjątkowym i ciekawym doświadczeniu naszym uczniom towarzyszyli znani aktorzy.15.11.2016 r. gościliśmy w naszej szkole p. Beatę Kuleszę -Damaziak oraz p. Joannę Czarkowską. Bohaterem spotkania była książka p. Doroty Kassjanowicz "Zamieszanie na sawannie czyli dlaczego zwierz dziki łyka batoniki"

17.11.2016 r. "Zamieszanie na sawannie" zagościło w klasie 2 d. Zajęcia na podstawie książki Doroty Kassjanowicz poprowadziła p. Joanna Czarkowska.

"Bajkowy świat teatru"
Biblioteka szkolna zorganizowała wyjście do MDK Muranów na cykl 8 spotkań warsztatowych, w których brały udział klasy 2d i 3i. Podczas zajęć dzieci poznawały podstawowe pojęcia związane z teatrem i różne techniki pracy w teatrze. Każdy z uczniów mógł także spróbować swoich sił na scenie.


W dniu 10 listopada 2016 roku klasa IIIB uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez bibliotekę szkolną pt. ,,Bohaterowie baśni i bajek-misie". Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się o znanych bohaterach- misiach, którzy występują w literaturze dla dzieci. Następnie trzecioklasiści wykonali przepiękne prace plastyczne, ilustrujące ich ulubioną postać bajkową .


W ramach akcji "Czytam sobie w bibliotece" nasza biblioteka szkolna uzyskała certyfikat od Centrum Edukacji Obywatelskiej.Czy drzewo może być książką?? Uczestnicy koło bibliotecznego udowodnili, że może istnieć taka forma książki. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do biblioteki szkolnej, aby zapoznali się z tym wspaniałym projektem.Jak powstają powidoki?? Dowiedzieli się tego uczniowie klasy I c podczas wizyty w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Meksykańskiej. Uczestnicy zajęć poznali bliżej sztukę Władysława Strzemińskiego oraz wykonali przepiękną pracę plastyczną.


Uczniowie z klas 2 d i 3 e 11 marca 2016 r. uczestniczyli w spotkaniu autorskim z p. Danutą Parlak oraz p. Joanną Czarkowską.
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny odwiedzili Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr 45. Tym razem uczestnicy ( kl. 2b i kl. 3f ) dowiedzieli się, czym jest sztuka naiwna, a także poznali sylwetkę przedstawiciela prymitywizmu- Nikifora Krynickiego.
Spotkania autorskie są dla czytelników wspaniałym przeżyciem, które na długo zapada w pamięć. Nie lada gratką jest też, posiadanie na półce książki opatrzonej imienną dedykacją pisarza. Biblioteka szkolna ma w swej kolekcji już całkiem spory zbiór takich egzemplarzy.
Któż z nas nie marzy by mieć kreację od najsłynniejszych projektantów? Marzenie to mogli spełnić uczniowie z klasy II f, którzy podczas warsztatów mieli szansę stworzyć sukienkę-choinkę według projektu słynnej kreatorki mody Ágathy Ruiz de la Prada.18 grudnia 2015 r. uczniowie klasy III d spotkali się z ilustratorką Beatą Kulesza-Damaziak, która wykonała przepiękne rysunki do książki „Zamieszanie na sawannie czyli dlaczego zwierz dziki łyka batoniki”. Dzieci usłyszały wiele interesujących informacji na temat życia w Afryce oraz dowiedziały się w jaki sposób wykonuje się ilustracje do tekstu.


Taniec czystych kolorów był tematem przewodnim warsztatów, w których uczestniczyła klasa III g w dniu 26.11.2015 roku. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, co to jest fowizm, zapoznali się z twórczością przedstawiciela tego nurtu H. Matisse'a, a następnie sami tworzyli obraz oddający charakter nowo poznanego kierunku w malarstwie.


Uczniowie z klasy 2 i w dniu 19.11.2015r. uczestniczyli w warsztatach pt."Dlaczego ubieramy się w obrazy? Czyli spotkanie ze sztuką Pieta Moundriana." Podczas spotkania dzieci dowiedziały się czym zajmował się ten znany artysta a następnie wykonały tzw. "sukienkę mondriankę" dla swojej pani wychowawczyni.


Lubię czytać

W ramach projektu "Książki naszych marzeń" oraz dzięki dofinansowaniu z Rady Rodziców do biblioteki szkolnej zostało zakupionych prawie 400 nowych książek. Znajdują się wśród nich, między innymi lektury, serie z fantastyki, książeczki dla najmłodszych uczniów oraz wiele innych interesujących pozycji książkowych. Każdy z czytelników z pewnością znajdzie odpowiednią lekturę dla siebie.


W dniu 4.11.2015r. odbyły się kolejne zajęcia w ramach akcji ,,Czytam sobie w bibliotece". Inspiracją do spotkania była książka Ewy Nowak pt. "Szarka". Podczas zajęć uczniowie z klasy 3g dowiedzieli się wielu cennych informacji o życiu i obyczajach wilków. Dodatkową atrakcją dla uczestników była możliwość samodzielnego tropienia różnych zwierząt leśnych.


W ramach współpracy biblioteki szkolnej z Biblioteką dla Dzieci i Młodzieży nr 45 w dniu 29.10.2015 r. uczniowie z klasy 2 j wzięli udział w warsztatach pt. „Czy fabryką Wedla kierował pan Willy Wonka?”. Uczestnicy inspirując się fragmentami książki „Charlie i fabryka czekolady” R. Dahla mieli możliwość samodzielnie stworzyć niezwykle słodycze- Ptasie mleczko, czekoladę Jedyną, delicje szampańskie, tofii włosiane i grzeczne cukierki.


W dniu 21.10.2015 roku w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia pt. „Zabawa w maga” zrealizowane w ramach akcji „Czytam sobie w bibliotece”. Uczniowie klasy 2 j oraz 3 e wzięli udział w zajęciach literacko-plastycznych na podstawie książki Wojciecha Widłaka „Syrop maga Abrakabry”. Podczas zajęć dzieci samodzielnie układały zaklęcia, bawiły się w magów a następnie przy akompaniamencie muzyki tworzyły wizerunki kolorowych i niezwykłych czarodziei.


"W zaczarowanym świecie książek czyli pierwsza wizyta w bibliotece"- pod takim hasłem odbyło się tegoroczne pasowanie uczniów z klas I na czytelników naszej szkolnej biblioteki. Do grona czytelników dołączyło 348 pierwszoklasistów. Wszystkim życzymy przyjemnej lektury i samych radosnych chwil spędzonych z książką.Ten rok szkolny zaczął się bardzo intensywnie i pracowicie już w sierpniu. W bibliotece szkolnej zostało przygotowanych do wypożyczenia ponad 9 tys. darmowych podręczników dla uczniów
Biblioteka, dzień powszedni:


Godziny otwarcia biblioteki:
poniedziałek - 8.00 - 15.40
wtorek - 8.00 - 15.40
środa - 8.00 - 12.00 (od 12.00 - 14.00 - prace wewnętrzne)
czwartek - 8.00 - 15.40
piątek - 8.00 - 15.40
Serdecznie zapraszamy.